Hafriyat Yapımı ve Fiyatları hakkınada Aktekinler Hafriyat olarak 2010 yılından bu yana İstanbul’un tüm bölgelerinde Hafriyat ve İş Makinası kiralama hizmetlerinin tümünü yapmaktayız. Müsterilerimize sundugumuz en iyi olanaklardan birisi ücretsiz kesif ile yapılacak işin planlamasını ve fiyatlandırmasını yapmaktayız.

Hafriyat nedir ?

İnşaat alanından taş, toprak, moloz, demir ve diğer malzemelerin alınarak, alanın şekillendirilmesine genel olarak hafriyat denilmektedir.

Ücretsiz Keşif İmkanı

Bize ulasan müsterilerimiz için İstanbul’un tüm ilçelerinde yapılacak işin ayrıntılı bilgileri alındıktan sonra profesyonel ekibimiz ile gerekli keşif çalışmalarını yaparak bölgeyi inceleyip en uygun fiyat garantisi politikamız eşliğinde bir teklif formu sunuyoruz…

Hafriyat m3 hesaplama nasıl yapılır ?

Hafriyat yapılacak alandan ne kadar taş, toprak, moloz ve diğer malzemelerin çıkacagını hesaplamak için bazı ölçütlere ihtiyaç vardır. Bu ölçütler;

  • Taban Alanı Boyu
  • Taban Alanı Eni
  • Kazı Derinliği
  • Kazı Egimi

Bu ölçütler belirlendikten sonra m3 alanı hesaplanır ve buna uygun olarak maliyet hesaplaması için gerekli çalışmalar yapılır.

Hafriyat Yapımı ve Fiyatları için Uygun Ekipman Belirleme

Hafriyat yapılacak alan incelendikten sonra toprağın durumuna göre uygun iş makinası ve Operatör belirlenir. Genel olarak Hafriyat yapımında 22 -35 ton arası ekskavatör kato iş makinaları kullanılır. Bu iş makinaları ile yapılan çalışmalarda dar alanlarda zarara sebep olmaması açısından uzman operatör kadrosu olan firmalar ile çalışmalıyız.

Hafriyat yapımı için gereken belgeler nelerdir?

Hafriyat yapımı için firma ile anlaşma yapıldıktan sonra Belediye ve gerekli kurumlardan hafriyat için gerekli ruhsat ve izin belgeleri alınır. Bu kurumlara ayrıca hafriyattan çıkan atık moloz toprak v.b. ürünlerin uygun hafriyat döküm alanlarına nakliyesi ile ilgili belgeleri de sunmamız gerekmektedir.

Hafriyat Nasıl Yapılır , Hafriyat Yapımı ve Fiyatları

Hafriyat çalışması başlaması için yukarıda saydığımız tüm tedbirler alındıktan sonra kazı alanında tüm emniyet tedbirleri alınır, kireç ile alan belirlemesi yapılır ve kazı çalışmasına başlanır . Gerekli atık malzemeler bölgeden uzaklaştırılır. Gerekli görülen şev düzeltmeleri için kepçe benzeri iş makinaları da kullanılabilir.

Kazı bittikten sonra aşağıdaki çalışmalar yapılmalıdır.
1-Kazı bittikten sonra kazı alanı emniyet şeritleriyle değil,kalıcı prefabrik duvarlarla çevrilmelidir.
2-Prefabrik,kazı duvarına,kilitlenebilir araç ve yaya kapısı yapılmalıdır.
3-Prefabrik,kazı duvarına tekrar İkaz ve uyarı iş güvenliği tabelaların konulması gereklidir.
4-Kazı alanı ışıklandırılmalıdır.
5-Kazı alanına,inşaatta çalışacak kişiler dışında canlı girişi olmamalıdır. .

Kazı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Temel kazısı yapılırken kullanılan arac ve iş makinasının operatör tecrübesi büyük önem arz etmektedir.

Gerekli görüldüğü takdirde kazı yapılmadan önce bölgedeki Su, Kanalizasyon, Dogalgaz, Elektrik hatları tespit edilmeli ve buna uygun sekilde tedbirler alınarak kazı işlemleri yapılmalıdır.

Ayrıca Temel yapılırken su çıkması durumunda gerekli drenaj çalışmaları da yapılmalıdır.

Hafriyat alanlarından çıkan atıkların gerekli izinleri olan damperli hafriyat kamyonları ile tonaj kontrolü esas alınarak yapılması gerekir. Karayolları kanununa göre tüm araç ağırlığı 41500 kg yi geçmemelidir.

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra belirlenen proje inşaat mühendisleri tarafından uygulamaya geçebilir.

Hafriyat Yapımı ve Fiyatları ile ilgili Diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Beylikdüzü Hafriyat ve Yıkım Hizmetleri

Kiralık İş Makinaları

www.atfhafriyat.com